Un cioban în vârstă de 72 de ani, care a plecat de la stână după ce a observat că vremea se înrăutățește, a fost la un pas de moarte, miercuri seară, în localitatea Viforâta, județul Buzău. Bărbatul s-a rătăcit din cauza viscolului.
Acesta a fost observat de o femeie, care a sunat la 112 după ce l-a văzut desculț, în zăpadă. La fața locului au intervenit jandarmii montani, care i-au acordat sprijin și l-au predat echipajelor medicale pentru evaluare.
Reprezentanții Jandarmeriei au anunțat că vor continua misiunile de sprijin în teren, pe fondul condițiilor meteo nefavorabile.








