Trotinetele electrice, pericol public la Buzău. Zeci de persoane au ajuns la spital după căzături sau coliziuni

#image_title

Accidentele cu trotinete electrice s-au înmulțit în Buzău, iar autoritățile locale pregătesc măsuri mai dure. Primăria vrea să extindă interdicțiile, astfel încât trotinetele electrice să nu mai poată fi folosite nu doar în centru și în parcuri, ci și în curțile școlilor. Proiectul urmează să ajungă pe masa Consiliului Local.

Deja, din iulie 2025, accesul trotinetelor a fost limitat în weekend pe pietonala de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu și în parcurile Crâng și Tineretului, după o propunere venită de la polițiștii rutieri.

Măsura vine pe fondul creșterii numărului de accidente. Doar în acest an, 78 de persoane au ajuns la Spitalul Județean din Buzău după căzături sau coliziuni cu trotinete, dintre care 54 au fost copii și adolescenți.

Medicii spun că cele mai multe cazuri vin cu traumatisme grave la cap și membre. În vară, un băiat de 14 ani din Smeeni a murit după ce trotineta lui a fost lovită de un motociclist.

Poliția Locală le recomandă părinților să nu cumpere trotinete copiilor sub 14 ani și amintește că circulația este permisă doar pe pistele de biciclete sau, în lipsa lor, pe partea dreaptă a drumurilor cu limită de viteză de maximum 50 km/h.

Trotinetele nu au voie pe trotuare, purtarea căștii este obligatorie pentru cei sub 16 ani și recomandată tuturor, iar transportul pasagerilor sau folosirea telefonului în mers sunt interzise.

În primele opt luni ale anului au fost înregistrate 21 de accidente cu trotinete, dublu față de aceeași perioadă din 2024, arată datele IPJ Buzău.

Noile interdicții pe care le pregătește municipalitatea vizează și curțile școlilor, unde autoritățile spun că trotinetele au devenit un risc pentru elevi în timpul pauzelor și al activităților recreative.