O sportivă din Buzău, în elita tenisului mondial. Alexia Tatu, campioană de Grand Slam la Wimbledon U14

Alexia Tatu a reușit duminică să câștige Turneul de Grand Slam de la Wimbledon, organizat în premieră pentru juniori Under 14. Este cea mai mare performanță obținută vreodată în tenisul de câmp de către un sportiv antrenat la un club din Buzău.

Alexia Tatu a propulsat Buzăul pe cele mai înalte culmi ale tenisului de câmp, după ce a învins-o în finală, în două seturi, scor 7-6, 6-3, pe Andreea Soare, o altă mare speranță a tenislului feminin din România.

Alexia Ioana Tatu este elevă a Colegiului Național „Mihai Eminescu din Buzău”, fiind antrenată de profesorul Gabi Caloian, de la Clubul Ten Club Tenis din Buzău.

Ea a câștigat în semifinale în fața argentiniencei Sol Ailin Larraya Guidi, victorie categorică 6-0, 6-3 după o oră de joc.

Alexia Tatu a pierdut un singur set în acest turneu, sportiva din Buzău calificându-se în Turneul U14 de la Wimbledon în urma câștigării unor competiții regionale.

La Turneul U14 de la Wimbledon au participat 16 băieți și 16 fete din elita tenisului mondial.