Mai multe imobile din Râmnicu Sărat, temporar fără apă potabilă pe 12 martie 2026

Compania de Apă Buzău anunță că, în data de 12 martie 2026, în intervalul 08:00 – 18:00, furnizarea apei potabile va fi întreruptă în municipiul Râmnicu Sărat, cartierul Barasca. Măsura este necesară pentru efectuarea lucrărilor de igienizare a rezervorului Oreavul, aflat pe raza UAT Valea Râmnicului.

Reprezentanții operatorului precizează că intervenția face parte din programul de mentenanță preventivă a rețelelor de distribuție, având scopul de a menține calitatea apei potabile la parametri corespunzători.

După reluarea furnizării, este posibil ca apa de la robinet să prezinte valori mai ridicate ale turbidității. În această situație, consumatorii sunt sfătuiți să lase robinetul deschis câteva minute, până când apa revine la caracteristicile normale de potabilitate.

Dacă problema persistă, utilizatorii sunt rugați să contacteze Compania de Apă Buzău, iar o echipă specializată se va deplasa în zonă pentru remedierea situației.

„La reluarea furnizării, există posibilitatea ca apa să înregistreze valori mai mari ale parametrului turbiditate, situație în care robinetul trebuie lăsat deschis timp de câteva minute, pentru ca apa să revină la caracteristicile normale de potabilitate. Dacă situația persistă, sunați la Compania de Apă S.A. Buzău și o echipă de lucru specializată se va deplasa în zonă pentru a soluționa problema sesizată. Lucrările de spălare urmăresc să asigure o calitate corespunzătoare a apei potabile și sunt o parte a activității desfășurate de Compania de Apă în cadrul mentenanței preventive a rețelelor de distribuție. În vederea evitării eventualelor efecte negative cauzate de lipsa apei, Compania de Apă Buzău le recomandă utilizatorilor afectați să-şi creeze rezerve de apă potabilă pentru perioada de întrerupere.” transmite Compania de Apa Buzău.

Pentru a evita eventualele neplăceri cauzate de lipsa apei, operatorul recomandă locuitorilor afectați să își facă rezerve de apă potabilă pentru perioada întreruperii.