Buzăul, în elita tenisului de masă european. Performanță uriașă obținută de juniorii români în Olanda

63

România a obținut o performanță remarcabilă la concursul Top 10 Europa desfășurat în perioada 4-6 octombire la Noordwijk, Olanda.

Juniorii românii au surclasat cei mai buni sportivi din Europa după ce au jucat fiecare câte nouă meciuri în proba de simplu la juniori 1 și 2, la feminin și masculin.

Și Buzăul se poate lăuda cu un reprezentant de frunte în tenisul european. Elevul antrenorului Ciubotaru George, Eduard Ionescu, de la SCM Buzau, a făcut o figură frunoasă în Olanda, ocupând locul 8 la juniori 2.

Tania Plăian, Elena Zaharia, Darius Movileanu, Eduard Ionescu și Iulian Chiriță au fost prezenți, între 4-6 octombrie, la TOP 10 Europa, unde cei mai buni juniori au jucat fiecare câte nouă meciuri în proba de simplu la juniori 1 feminin/masculin și juniori 2 feminin/masculin, în Noordwijk, Olanda.

„Suntem peste tot! Stârnim admirația întregului continent, ne depășim limitele și ne dorim tot timpul mai mult. Zburăm înalt, generație după generație, și nu mai suntem timizi în fața provocărilor legate de ceea ce știm să facem. Avem, în sfârșit, acel ceva care face diferența și care ne poartă pe podium într-o dorință nebună de victorie.
Noi, familia asta mică și frumoasă a tenisului de masă românesc, noi, cu sportivii și antrenorii noștri, care fac minuni, noi toți suntem mândri să ne numim Federația Română de Tenis de Masă”, a declarat Beatrice Romanescu, managerul FRTM.

După o prestație de mare campioană, Tania Plăian, a obținut aur la juniori 1 feminin, după 7 victorii și 2 înfrângeri. Medalia de aur și-a asigurat-o la ultimul meci, după ce a învins-o pe sportiva Jamila Laurentin (Italia), care ocupa prima poziție înainte de întâlnire.

Un parcurs perfect a avut și Elena Zaharia, care a câștigat aurul la juniori 2 feminin, fără nicio înfrăngere, bifând nu mai puțin de 9 victorii în concurs.

Darius Movileanu, a obținut aurul a juniori 2 masculin, după 8 victorii și 1 înfrângere, iar Iulian Chiriță, argintul la juniori 2 masculin, după 7 victorii și 2 înfrângerii, fiind la un singur punct în spatele lui Darius Movileanu.

Medalii obținute de sportivii români:

Tania Plăian, aur la juniori 1 feminin.

Elena Zaharia, aur la juniori 2 feminin.

Darius Movileanu, aur la juniori 2 masculin.

Iulian Chiriță, argint la juniori 2 masculin

*Eduard Ionescu, locul 8 la juniori 2 masculin

Program și rezultate:
Juniori 1 feminin:

Clasament juniori 1 feminin:
Nume/puncte/victorii – înfrângeri

1 Tania Plăian(România) – 16 puncte/7-2

2 Jamila Laurentin (Italia) – 15 puncte/6-3

3 Anna Wegrzyn (Polonia) – 15 puncte/6-3

4 Franziska Schreiner (Germania) – 15 puncte/6-3

5 Katarzyna Wegrzyn (Polonia) – 14 puncte/5-4

6 Zdena Blaskova (Cehia) – 13 puncte/4-5

7 Olga Vishniakova (Rusia) – 13 puncte/4-5

8 Isa Cok (Franța) – 13 puncte/4-5

9 Emine Ernst (Olanda) – 11 puncte/2-7

10 Ema Labosova (Slovacia) – 10 puncte/1-8

Tania Plăian – Ema Labosova 4-1 (11-5, 11-6, 7-11, 11-7, 12-10)

Tania Plăian – Isa Cok 4-2 (13-11, 8-11, 11-7, 11-9, 8-11, 13-11)

Tania Plăian – Franziska Schreiner 2-4 (9-11, 11-9, 11-4, 9-11, 3-11, 5-11)

Tania Plăian – Katarzyna Wegrzyn 4-3 (11-5, 9-11, 11-8, 11-6, 9-11, 9-11, 11-6)

Tania Plăian – Emine Ernst 4-0 (14-12, 11-4, 11-6, 11-5)

Tania Plăian – Olga Vishniakova 4-1 (11-5, 11-8, 7-11, 11-7, 11-5)

Tania Plăian – Anna Wegrzyn 4-0 (11-6, 11-6, 11-6, 11-2)

Tania Plăian – Zdena Blaskova 1-4 (11-13, 6-11, 7-11, 12-10, 14-16)

Tania Plăian – Jamila Laurentin 4-0 (11-6, 11-9, 11-6, 11-6)

Juniori 2 feminin:
Clasament juniori 2 feminin:
Nume/puncte/victorii – înfrângeri

1 Elena Zaharia (România) – 18 puncte/9-0

2 Annett Kaufmann (Germania) – 16 puncte/7-2

3 Vlada Voronina (Rusia) – 16 puncte/7-2

4 Hana Arapovic (Croația) – 15 puncte/6-3

5 Alina Zavarykina (Rusia) – 14 puncte/5-4

6 Dorottya Tolgyes (Ungaria) – 12 puncte/4-5

7 Naomi Pranjkovic (Germania)  – 12 puncte/3-6

8 Helena Sommerova (Cehia) – 11 puncte/2-7

9 Malamatenia Papadimitriou (Grecia) – 11 puncte 2-7

10 Anna Peters (Olanda) – 1 punct/0-9

Elena Zaharia – Anna Peters 4-0 (11-3, 11-3, 11-7, 11-3)

Elena Zaharia – Alina Zavarykina 4-1 (11-7, 12-10, 11-8, 9-11, 11-9)

Elena Zaharia – Malamatenia Papadimitriou 4-0 (11-6, 11-5, 11-3, 11-3)

Elena Zaharia – Helena Sommerova 4-1 (9-11, 11-8, 11-4, 11-8, 11-5)

Elena Zaharia – Naomi Pranjkovic 4-1 (11-3, 6-11, 17-15, 11-3, 11-8)

Elena Zaharia – Annett Kaufmann 4-1 (8-11, 11-9, 11-5, 11-7, 11-8)

Elena Zaharia – Dorottya Tolgyes 4-1 (11-8, 11-8, 11-6, 10-12, 11-4)

Elena Zaharia – Hana Arapovic 4-0 (11-9, 11-6, 12-10, 11-8)

Elena Zaharia – Vlada Voronina 4-0 (11-5, 11-5, 11-8, 11-7)

Juniori 2 masculin:
Clasament juniori 2 masculin:
Nume/puncte/victorii – înfrângeri

1 Darius Movileanu(România) – 17 puncte/8-1

2 Iulian Chiriță (România)– 16 puncte/7-2

3 Simon Belik (Cehia) – 15 puncte/6-3

4 Louis Laffineur (Belgia) – 14 puncte/5-4

5 Hugo Deschamps (Franța) – 14 puncte/5-4

6 Milosz Redzimski (Polonia) – 13 puncte/4-5

7 Mike Hollo (Germania) – 13 puncte/4-5

8 Eduard Ionescu(România) – 12 puncte/3-6

9 Gabrielius Camara (Olanda) – 11 puncte/2-7

10 Jakub Goldir (Slovacia) – 10 puncte/1-8

Nume/puncte/victorii – înfrângeri

Darius Movileanu – Eduard Ionescu 4-2 (8-11, 11-13, 11-7, 11-6, 11-4, 11-8)

Darius Movileanu – Iulian Chiriță 4-3 (11-5, 7-11, 11-13, 11-7, 11-6, 9-11, 12-10)

Darius Movileanu – Jakub Goldir (11-7, 11-4, 11-9, 11-4)

Darius Movileanu – Hugo Deschamps 4-0 (11-4, 15-13, 12-10, 11-7)

Darius Movileanu – Milosz Redzimski 0-4 (8-11, 8-11, 7-11, 6-11)

Darius Movileanu – Gabrielius Camara 4-0 (11-5, 11-4, 11-4, 11-8)

Darius Movileanu – Simon Belik 4-2 (12-10, 3-11, 11-8, 11-7, 8-11, 11-8)

Darius Movileanu – Mike Hollo 4-2 (11-6, 8-11, 5-11, 11-9, 11-9, 11-8)

Darius Movileanu – Louis Laffineur  4-2 (7-11, 5-11, 13-11, 13-11, 11-6, 13-11)

Eduard Ionescu – Louis Laffineur 0-4 (6-11, 10-12, 8-11, 4-11)

Eduard Ionescu – Gabrielius Camara 3-4 (5-11, 11-2, 6-11, 11-7, 11-9, 6-11, 6-11)

Eduard Ionescu – Iulian Chiriță 1-4 (6-11, 6-11, 11-9, 6-11, 7-11)

Eduard Ionescu – Mike Hollo 0-4 (5-11, 8-11, 8-11, 5-11)

Eduard Ionescu – Simon Belik 1-4 (11-8, 5-11, 3-11, 2-11, 1-11)

Eduard Ionescu – Milosz Redzimski 4-3 (14-16, 8-11, 17-15, 11-8, 8-11, 11-3, 13-11)

Eduard Ionescu – Jakub Goldir 4-2 (13-15, 11-4, 11-9, 8-11, 14-12, 11-8)

Eduard Ionescu – Hugo Deschamps 4-3 (5-11, 12-10, 5-11, 11-6, 13-11, 11-6)

 

Iulian Chiriță – Simon Belik 2-4 (9-11, 11-7, 11-9, 5-11, 14-16, 7-11)

Iulian Chiriță – Louis Laffineur 4-1 (11-4, 11-5, 12-10, 12-14, 11-8)

Iulian Chiriță – Jakub Goldir 4-1 (11-9, 15-13, 11-7, 9-11, 11-5)

Iulian Chiriță – Mike Hollo 4-2 (8-11, 11-7, 7-11, 11-4, 11-9, 12-10)

Iulian Chiriță – Hugo Deschamps 4-1 (11-6, 7-11, 11-7, 11-4, 11-6)

Iulian Chiriță – Milosz Redzimski 4-0 (11-4, 11-5, 11-4, 11-4)

Iulian Chiriță – Gabrielius Camara 4-3 (8-11, 11-4, 11-6, 6-11, 11-4, 8-11, 11-6)